Nový začátek Famtoys

Bolí to, pořád to bolí. bolí to, moc. vzpomínky, hodně. moc bolí. událo se toho  MOC. pomoc…

potřebuji jít dál. potřebuji NOVÝ začátek. a tak jsem se rozhodla, ještě než bude nový Famtoys s.r.o. revival…. (asi tak nějak v září), nasypu to tu. okolnosti, okolo podnikání. myslím, že mám vskutku pozoruhodný seznam f*ck up stories 😉

a tím, jak to tu napíšu a vypíšu, pěkně si uklidím, aby to nové čisté a nové Famtoys rozzářilo zas kus toho mého světa okolo.

fakta:

udělala jsem si eshop. doména www.famtoys.cz, nakreslila logo (dohledám někde). první online objednávka: 24. září 2013

na mateřské dovolené… jsem z obývacího pokoje posílala balíčky… první sezóna, bylo jich přes 200 (!!!). denně jsem zabalila asi tak 20 balíčků… a měla radost, nepopsatelnou. poctivý začátek. okolnosti teď nejsou důležité. byla to „nějaká“ Crayola. bóóóže, do toho bych už nešla. JENŽE takhle se dělají vzpomínky, takhle se dělají zkušenosti. pěkně odmakat.

to už jsem věděla, že chci podnikat DOOPRAVDY. a sehnala investora:

08. prosince 2016 zakládáme Famtoys s.r.o. stávám se tak jednatelkou této společnosti. a mám obrovskou radost, že mohu ODEJÍT z korporátního světa, a balit balíčky pro „moje“ maminky… a děti atakdále.

nestačí mi to. následuje poctivé úsilí o distribuci pro Českou a Slovenskou republiku. Vyšlo to: Kostičky CLICS a prémiová značka pastelková Crayola. První skutečná kancelář a sklad na Praze 6 ve Vokovicích. První zaměstnanec. Druhý… fičelo to báječně.

Můj rekord, no, za den jsem složila 11 palet zboží před sezónou. SAMA. když si na to vzpomenu, jsem šťastná, že je to PRYČ! Tohle je můj sen?

často se dohrabeme ke svému snu, a staré debilní programy to zas upgrade-ují někam, kde už to známe. to nechceš.

Přišly první „záchvaty“. Ve skladu. blbě byly ty krabice se zbožím. Další…. drsné reakce, na blbě označené zboží. nechápala jsem, co se dělo. dnes už vím. Nicméně tehdy NIKDO nebyl poblíž, kdo by mi pomohl, kdo by mi to vysvětlil.

můj citlivý a JINÝ nervový systém nepobral změny, a celoživotní maskování a nevědomí, že mám autismus, se nakumulovalo. Stres (rozvod… jo… strašidelný a bolestivý) způsobil to, že takřka ze dne na den, se mi veškeré symptomy autistické zdvěstěnásobily….

Když byl maličký syn u táty, trávila jsem hodiny a hodiny ve skladu, i do tří do rána, a přerovnávala krabice. Jednou dokonce do 5ti… a zoufale čekala, že někdo přijde. Nepřišel. My NEUMÍME sami sebe někdy vytáhnout z toho kolotoče myšlenek, a přemísťovat se, a měnit aktivity, je zvláště v únavě, velice velice velice náročné. Potřebujeme mít někoho, kdo nás „vytáhne“ odvede pryč atp.

Balíčky jako pokojíčky ty „moje“ maminky milovaly. no jo, jenže já to balila hodiny a hodiny protože vše vyžadovalo pevný rituál, a promyšlené balení, a jakmile bylo něco jinak, nebo tři milimetry… šejdrem. Znova. pořádně. peklo…. vyčerpání totální.

nesnáším small talk. jsem šťastná a vděčná, že někdo úplně cizí si u mě nakoupil. platím za to vysokou daň. daruji VŠEM zákazníkům osobní přístup, každý balíček má ručně psaný dopis, Sluníčko, Srdíčko… mráček. zelená travička… no magorka jsem asi, to zase jo, a krásná a srdce na dlani. JENŽE s takovým přístupem nemůžeš provozovat eshop. No, vím to, dnes už ano.

A TO JE PRÁVĚ to „ono“ krásné na životě. protože mně nadělili (bohové) tuto zkušenost, protože na VLASTNÍM příkladu mohu ukázat, že i když autismus nebolí, okolnosti… způsobené tím, že „to“ člověk o sobě neví, mohu skutečně katastrofálně ovlivnit kvalitu života….

(aby bylo jasno, v mém subjektivním vesmíru autismus NEEXISTUJE, autismu je NORMA, moje norma…. sama se sebou JSEM spokojená, dokonce poslední dobou úplně naprosto a je to krásné… jenže je potřeba vědět, v čem jsem jiná, oproti běžné populaci, abych to tu nějak zvládla s tou většinou, stojí mě to hodně sil, a už to tak nějak trochu umím, spíš, že se zbytečně neženu do situací, ve kterých mi není dobře, a opatrně zacházím se sebou, a svůj OKOLNÍ život PŘIZPŮSOBUJI sobě, aby mi bylo dobře. a KONEC ZVONEC s přizpůsobováním.. Přizpůsobování je BLBOST… hihi…. to už fakt stačilo,

viz. rozhovor s Petrem Kovaříkem „Rozdíl mezi nadávkou a slovem přizpůsobit? Přizpůsobování je horší. I JCHČ #40“

totální selhání krátkodobé paměti způsobovalo, že jsem si NEPAMATOVALA, komu jsem co poslala, a zabalila, tedy poctivě papíry a pastelky, a musela jsem si škrtat, kdo už to má zabalené. když jsem si to nezapsala/nezakreslila, tak PANIKA, jako fakt drsná, že jsem musela balíček ROZBALIT a zkontrolovat a zase zabalit.

průběžně chodily panické ataky… z vyčerpání, a já? myslela si, že je to součástí zkoušky, podnikatelské. Jak jsem se mýlila.

nevěděla, proč se tak děje. Odvážně jsem opustila pohodlí korporátního světa, abych měla vlastní firmu. a teď toto?

Makala jsem dál, a dál, a poslouchala ty motivační podcasty, o tom, jak vydržet a podnikat a tak dále….. až nakonec mě zachránila jedna česká hihi firma……. která mi ze dne na den „ukradla“ doslova distibuci Crayola. a tím mi ZACHRÁNILA život. jo.

tehdy, jsem to brala jako zradu totální. protože se mi začalo dařit a dodávala jsem Craoyla do Hamleys, každý týden, cizinci to kupovali jako diví. Do školek a škol jsem prodala v roce 2017 CLICS kostičky za milion…. CZK.... jojo, i Slovensko, jsem měla parádního partnery právě na školy a školky… v Čechách si to paní učitelky objednávali často i napřímo od Famtoys. Už si doporučovali paní „Famtoyskovou“ => tehdy přezdívka na Facebook.

Jo!!! Facebook… tehdy přímé objednávky byla HLAVNĚ přes Facebook.

Fičák. fakt jsem si říkala, že jsem dobrá, a že to dokážu. Stačí vydržet.

Blbost. 

Takže nejdřív tedy distribuce pryč… a pak ta „Vivid-pandemie“ (krycí název). To mě zastavilo. NAŠTĚSTÍ, už jsem oba zaměstnance propustila. Ta první dáma, žena, bááááječná, jsme přátelé do dnes. a mám vskutku epické vzpomínky.

Jo, ještě okolo eshop.

zavřeli jsme eshop dne 21.3.2023. KONEC. to tedy bylo f*ck poctivé a ODVÁŽNÉ a VELE-ZODPOVĚDNÉ rozhodnutí. Nasypala jsem tam za ty roky desítky tisíc… ajaj. platební brána, a DPD kurýr a Zásilkovna… propojení na Superfaktura.cz a na banku a tak vůbec… jo, fakt to krásně běžělo… jenže… já už holt musím trochu jít JINUDY. potřebuji NOVÝ začátek… Důležité je, že jsem sama sobě (opět) zachránila život, a já a moje Famtoys s.r.o. ŽIJE dál…

to zase jo. never give up. Akorát bacha. Každý máme nějaké limity. a když to nejde tudy, tak JINUDY. a zkoušet jiné cesty a NE jako já, tlačit pořád tu samou 🙈 protože se to tak dělá, že?

tedy co se to na eshopu všecko za těch skoro-deset-let stihlo:

 • počet zákazníků: 2028
 • počet objednávek: 2195

hmm… pěkné…. si to představte. přes 2000 psaníček se Sluníčkem a Srdíčkem, přes 2000 balíčků jako pokojíčků……. a k tomu přes 2000 telefonátů z Lásky….. jo. KAŽDÉMU jsem telefonovala. protože (a to vím teprve dnes, proč tomu tak je) jsem tím kompenzovala skoro-žádnou krátkodobou/operativní paměť. když totiž přes 80% analytické mysli SHOŘÍ, pak jsem nucena a mám TECHNIKY úžasné (o tom později), používat EMOČNÍ část mysli. a když tam na druhé straně, byla paní nějaká hodná babička, nahrála jsem si ji. a rovnou (to je asi spíš zas ten Aspergerův syndrom – bože to se blbě jmenuje, vymyslím nějaký nick-name…..) komplet nahrála. si pamatuji, co nakoupila, a kolik má vnoučat a někdy jsem si pamatovala PSČ, adresu, a přesně, co si nakoupila a za kolik… Kontrafaktuály první kategorie.

a jak už to na světě chodí… vše se děje z nějakého důvodu a vše se děje pro naše dobro. Ono totiž, začátky firmy byly pro mě náročné hlavně z důvodu, že jsem zažívala hodně temné období…. a tak jsme s povídali krásně. ajaj, dosti drahá terapie. vlastně najednou se z mého eshopu stala taková poradna. ty holky mi pak telefonovali a bylo to KRÁSNÉ. myslím, že jsme si vzájemně DAROVALY čas a lásku a pozornost. A za to jsem NESMÍRNĚ vděčná, třeba si to někdo z těchto zákaznic, přečte…. některé mi zůstaly… jo, sdílení a propojování je důvod, proč jsme tu, na Zemi.

když tedy kolega PrestaShop => zálohoval. trnula jsem. fakt ráno, celé Famtoys.cz vyplo………. a já cítila, že už KONEC nastal mého starého život. opatrně jsem otevřela mail, abych se podívala, co mi zůstalo z celé mé 10ti leté práce🙈

Tři XLS tabulky…….. no, tedy, to mě fakt naštval 🤪😜😄 Iťák…. měl to hotové ZA DEN!!! kurňa, toto  je trénink životní. makáte roky na svém snu (si myslíte, že to je ten sen) a za den je všecko jinak. Další POCTIVÁ zkouška. Ego zuří, jenže. já už mám natrénováno. a vím, že je čas popojít v životě dál. jo. Jedeme dál.

REALITA => Mentálně NEMÁM na to, abych provozovala eshop, ale probudila se ve mně umělkyně 🙂 a tak na www.famtoys.cz kde byl úplně normální eshop… je nyní ve WordPress…. POVÍDÁNÍ o firmě hihi.... jak to bylo… že? jo, se potřebuji trochu vypsat… bo toho fakt bylo moc.

dám si teď volno, a zboží to zase jo. to mám skladem. asi tak za 250tis Kč (jsem nakoupila kostičky a pastelky.. nezkazí se to. to je taky součástí diagnosy. Představa, že by mi došly kostičky nebo pastelky… NO WAY!!! Spím klidně, mám od každé barvy 3500 ks v krabici… kostičky a pastelky… o každé barvy 5000 ks…. a taky školní křídy, už vím, na co. juchúúú. kupuji přímo z továrny… o tom jindy zas.

Nějak o prázdninách se pořeší, a od září asi jo, asi to pojede. nevím, semínko jsem zasela, zalévám, klíčí pomaličku… a DELEGUJI to….. YES!!! prodej deleguji.

Co je důležité, nějak už se tím extra nestresuji. protože KLID je to nejdůležitější v mém životě….. Klid… a dýchat, a neběsnit. a když se něco pos*re, říkám si: „Co jsem zase podělala? CO??? mám změnit, co dělám blbě? kudy jít…?“ a už vím, že…

„my to tu stejně neřídíme…“ protože všecko se totiž děje pro naše dobro.

tedy i ty zdánlivě blbé okolnosti a nespravedlnosti jsou SPRÁVNĚ, jsou to zkušenosti. v mém případě DRAHÉ ZKUŠENOSTI (doslova… ajaj)…. a já jsem VDĚČNÁ, za VŠECKO, VŠECKO, VŠECKO, co se událo. protože je to STUDNICE příhod, kdy na vlastním příkladě ukážu vám, že stejně nakonec Všechno DOBŘE Dopadne. a tím, jak vám/sobě to tu budu odkládat, tak si to průběžně, budu připomínat a poklidím si tak ve firmě i v hlavě 😉

Děkuji, že to přečteš….. prosím, jana@famtoys.cz pošli něco… komentáře NE,… je to v kategorii „small talk“ a já potřebuji být OFFLINE. a mail, ten si ráda přečtu v klidu. děkuji….

F*CK UP poctivý YES!!!

…..tehdy ta firma, která mi pras*cky sebrala brand PŘED sezónou (a to jsem měla NAKOUPENO pro Hamleys a jiné obchody)….. mi nakonec stejně pomohla. protože díky nim, mám VLASTNÍ pastelky. Hihi.. . JO!!! Famtoys pastelky. no, kdo to má, že? trochu (dost) si tak hladím své podnikatelské/pastelkovské ego, no, tak mi to přejte.

a hlavně, pak přišla ta „Vivid-pandemie“… a ty obchody stejně zavřely. a já to „dojela“ online…. a vůbec. stejně školy a školky nakupovali napřímo u mě, protože ta Česká republika, i Slovenská je legračně malinkatá, a všichni se tu stejně už známe, že?

Abych podpořila prodej pastelek… jsem tajně do balíčků dávala ty svoje legrační „Všechno DOBŘE Dopadne“ obrázky….. a si představte, že ty moje Facebook fanynky, maminky, nakupovaly pastelky za 450 Kč jen proto, aby dostaly ty moje DOMALOVÁNKY 🙂 … To mě fakt dojímalo….

a tak mě napadlo, že možná tehdy na umělecké průmyslovce NEMĚLI pravdu. prý nemám talent. houby. MÁM. mám talent dělat lidem radost skrze ilustrace. Nakolik je to profesionální? nevím, neřeším to, a je mi to JEDNO. důležité je, že mě to baví a MOC. vlastně je to MŮJ život…. a jsem šťastná, že MŮŽU už ve svých 46 letech plnit si svůj sen. Vždycky jsem chtěla být malířkou. JO!

takže maluju a kreslím a přednáším o tom, co (ne)umíma jak to (ne)řeším.

na www.vsechnodobredopadne.cz je toho už dost… a taky, na Famtoys…. pojedu právě Famtoys historky, a dám tu i ceník na KOSTIČKY!!!! kdyby někdo potřeboval nakoupit…. i když raději počkám, až to bude nadelegované…  🙈 fakt ty sociální úzkosti jsou extrémní… a jedu hodně, hodně, hodně úsporný režim.

prosím, nespěchejte na mě. nejsem eshop už… jsem umělkyně. a díky vám jsem se o sobě toho dozvěděla MOC a o životě. umím naslouchat, a jsem vděčná a šťastná, že skrze balíčky jako pokojíčky jsem se učila a učím od vás. mých fanynek…. maminek. jste báječné. ženy holky….. jo. tohle je KUS poctivé doby, kde jsme si darovali ČAS a PODPORU vzájemně. sdíleli příběhy…

děkuji, že jste součástí mého příběhu.

zatím AHOJ!! píšu to páté přes deváté dnes, sypu to tu, nějak to tu budu sypat

děkujúúúú, za vaši podporu v časech krásných i těžkých.

S úctou, láskou a vděčností,

Jana Pastelková

❤️

2 komentáře u „Nový začátek Famtoys“

 1. Moje milovaná, nadoblačná „autistko“. ❤️
  Přečetla jsem si celý tvůj příběh a rve mi to srdce a chce se mi bulit, cos musela všechno prožít. Ležím v posteli a koukám na tvoje pastelky a cítím, jak mě do sebe úplně vcucly a nabádaly, ať tě zase najdu. A tak jsem tu a rozsekana na kousky z toho, cos napsala.
  Holčičko moje drahá, objímám tě na dálku a posílám energii, sílu a podporu, ať to všechno dáš, ale hlavně lásku!
  Drž se, budu sledovat tvůj nový počin a fandit ti. ❤️❤️❤️
  Tvoje dvojplamenná Lenka

  1. Milá Lenko… Leničko…❤️ tohle je jako sen. Zrovna dnes si říkám, má-li tohle celé mé podnikání a poposvicování sobě a lidem nějaký smysl.
   Velice ti děkuji, děkuji, děkuji… že sis mě našla. A že jsi dneska ty mně posvítila.
   Děkuji. Hvězdičko krásná na nebi. Ať to tu na té Zemi zvládáme.
   Tohle je tak pěkné. ANO, tohle mi dává OBROVSKÝ smysl. Sdílení a propojování nás… lidí citlivých duší. abychom společně byly silnější.
   Ve zranitelnosti a citlivosti tkví veliká síla. Síla dobra a lásky a světla. a to svět POTŘEBUJE. právě nyní.
   ❤️❤️❤️
   S láskou, Tvá Janka Famtoysková…. z kdysidávna i z teď a tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *